Unutulmayacak 9 Android Tablet

Unutulmayacak 9 Android Tablet
Spread the love

Android tabletler, her ne kadar eskisi kadar popüler olmasalar da, halen ilgi görmeye devam ediyor. Her biri iPad katili olarak yola çıksa da, bu tabletlerin çok azı gerçekten iPad’e rakip olmayı başardı. Pek çoğu ise, tarihe gömülüp yok oldu.

Bu yazımızda, artık satışta olmasalar da, Android tablet tarihine damgasını vuran 9 unutulmaz cihazı hatırlatmak istedik. İlk sıradaysa, tabii ki Google’ın Nexus 7’si yer aldı.

Nexus 7 (2013 Edition)

Asus tarafından Google’ın talepleri doğrultusunda üretilen Nexus 7’nin 2013 sürümü, dünyanın parasını harcamadan da satın alınabilecek kaliteli Android tabletler olduğunu bize ispatladı. 1.5 Ghz’lik dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro işlemci seti, 2GB DDR3L belleği, 16-32 GB depolama kapasitesi, 7 inç’lik 323 ppi piksel yoğunluğundaki 1080p ekranı, son derece başarılı 5 megapiksel arka kamerasıyla o günler için etkileyici br tablet…

Editör Yorumu:

Snapdragon4 Pro işlemcisi, dört çekirdekli Adreno 320 grafik işlemcisinin gücü, boyutları ve Android 5.0’a güncelleme olanağı ile beraber, zamanı için kesinlikle çok iyi bir alternatifti.

Sony Xperia Tablet Z

Sony Xperia Tablet Z

Sony’nin ülkemiz sınırları içine giriş yapması biraz zaman alan, etkileyici Android tableti… Kutudan çıkarttığınız anda bir Sony Xperia klasiği olarak tasarımına aşık olabileceğiniz bu tablet, 1080p çözünürlük ve 224 ppi piksel yoğunluğundaki 10.1 inç’lik ekran, tıpkı Nexus7’de olduğu gibi 1.5Ghz’lik Snapdragon4 Pro işlemci, 2 GB RAM, MicroSD kartla arttırılabilen 16/32GB kapasitesi ve 8MP’lik Exmor R kamerası ile geliyordu. Yine bir Sony Xperia klasiği olarak bir metre derinliğindeki suda, bir saate kadar su geçirmeyen (su geçirmez kapakların takılı olması şartıyla), toz dayanımı üst düzeydeki IP57 standartlarındaki gövde, dönemi için 10.1 inç tabletler içinde en ince olanlarından biriydi. 

Piyasaya çıkış fiyatının çok yüksek olması, gördüğü ilgiyi azaltan etkenlerden biri olmuştu.

Editör Yorumu:

Ülkemize biraz geç girmiş olmasına, oldukça pahalı olmasına ve Z2 modelinin hali hazırda mevcut olmasına rağmen özellikler açısından geride kalmayan, aksine toz koruması, su geçirmezliği ve Playstation Suite’e direkt ulaşımı gibi konularda fark yaratabilen, kalite açısından Android tabletlerin ulaştığı üst seviyeyi temsil eden bir cihazdı.

Google Nexus 10

Google Nexus 10

Google’ın 2012 yılında Samsung ile güçlerini birleştirme yoluna giderek ürettiği bu 10.1 inç tablet, her ne kadar tasarımı göz doldurmasa da, 300ppi’lik piksel yoğunluğu ve 2560 x 1600 piksel çözünürlüğü ile, 10.1 inç tabletler içinde görebileceğiz en kaliteli ekranlardan birine sahipti. Hatta bugün bile, Nexus 10’un ekranı güncelliğini koruyor.

Nexus 10 beraberinde 1.7Ghz’lik çift çekirdekli ARM Cortex A15 işlemci, 2 GB RAM, 5 MP arka kamera ve eğer isterseniz 5.0.1 Lollipop’a upgrade edebileceğiniz Android 4.2.2 Jellybean ile geliyordu. 

Kapasitesi