İnternetiniz Ne kadar Hızlı? Nasıl Test Edersiniz?

İnternetiniz Ne kadar Hızlı? Nasıl Test Edersiniz?
Spread the love

Günümüz dünyasının temel ihtiyacı olan internet, kuşkusuz teknoloji dünyasında adeta artık elimiz, ayağımız. Yakın zamanda Adil Kullanım Kotası‘nın kalkmasıyla beraber internette herhangi bir kota olmaksızın dolaşabilme imkanı yakaladık. Artık internetten indirdiğiniz ve yüklediğiniz veriler, eskiden olduğu gibi kotanızdan düşmüyor, zira artık limit yok, kota yok. Bu güzel, hoş da, peki internet altyapınız sağlıklı mı, internetiniz ne kadar hızlı?

İnternet hızınızı öğrenebilmek oldukça basit. Bunun için çok sayıda internet hız testi bulunuyor. Aşağıda, önemli hız testi uygulamalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Bu arada Hız Testi için önemli birkaç bilgi de verelim: İnternet hız testi işlemini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bağlantınızın modeminize LAN, yani Ethernet kablosu yoluyla yapılmış olması. En keskin sonucu bu şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer modem uzak bir yerde ise, Wi-Fi üzerinden bağlı olarak da ortalama sonucu alabilirsiniz elbette. Öte yandan kullandığınız antivirüs yazılımları da hız testini etkileyebilir. Hız testinizin olumsuz etkilenmemesi için antivirüs uygulamalarını geçici bir süreliğine kapatmanız faydanıza olacaktır.

Ookla SpeedTest internet hız testi

İnternet hız testleri arasında en popüler olanı kuşkusuz Ookla’nın sunduğu SpeedTest uygulaması. SpeedTest.net adresi üzerinden ulaşabileceğiniz sayfa üzerinden kolaylıkla internet hızınızı öğrenebiliyor, download ve upload hızınızı net şekilde görebiliyorsunuz.

Türk Telekom internet hız testi

Bir diğer bilnen hız testi uygulaması ise kuşkusuz altyapı sağlayıcı olan Türk Telekom’a ait. Türk Telekom Hız Testi sayfası üzerinden kullanabileceğiniz bu uygulama da, yine size internet hızınızı öğrenmeniz açısından güvenli bir kaynak olacaktır.

D-Smart internet hız testi

D-Smart Net’in de kendine özel bir uygulaması mevcut. Yine D-Smart Hız Testi sayfasına girerek, download hız testini ve upload hız testini ayrı ayrı yaparak internet hızınızı öğrenebilirsiniz.

CHIP Online internet hız testi

Eh, bir internet hız testi uygulaması da bizden gelsin, değil mi? CHIP Online İnternet Hız Testi sayfasına girip Testi Başlat’a tıklayarak internet bağlantı hızınızı kolayca öğrenebilirsiniz. İnternet hız testi yapılırken, test başladığında standart olarak bağlantınız için en iyi sunucu seçilir. Ancak dilerseniz sunucuyu kendiniz de seçebilir ve buna göre de internet hızınızı test edebilirsiniz.

İnternet hızınız iyi değilse ne yapmanız lazım?

Peki, yaptığınız internet hız testi sonuçlarında istediğiniz gibi bir sonuç sağlayamıyorsanız ne yapmanız gerekli? Elbette ilk yapmanız gereken, hizmet aldığınız internet servis sağlayıcınızı aramak olacak. Bu noktada yetkililer sizlere gerekli açıklamaları yapacaklardır.

Bazen altyapınız iyi olsa da, bina içi kablolamadan veya kullandığınız cihazların stabil çalışmamasından dolayı da problemler yaşanabiliyor. Bina içi kablolama konusunda servis sağlayıcınız size yardımcı olacaktır. Ağ cihazlarınızla ilgili problemlerinizi ise çoğu zaman kendiniz halledebilirsiniz.

Bunun için kullandığınız ağ cihazlarının tümünü sıfırlayarak (reset) kurulumunu baştan yapmanız, temiz bir başlangıç için ideal olacaktır. Eğer menzil problemi yaşıyorsanız, menzil genişletici, router, powerline ve erişim noktası gibi cihazlar kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Elbette sorun bazen cihazınızın iyi çalışmamasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda da en iyi seçenek, daha iyi bir ağ cihazı satın almak olacak. Eğer router, modem, menzil genişletici ve powerline cihazlarınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, bu ürünlerle ilgili incelemelerimize de göz atabilirsiniz. Hemen aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ilgili inceleme makale ve videolarına erişebilirsiniz:

  • Modem İncelemeleri
  • Router İncelemeleri
  • Menzil Genişletici İncelemeleri
  • Powerline İncelemeleri
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
2 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.