Şuanda Bu Konudasınız
Anasayfa > Başı Boş bir katagori > Alkol Kullanımının Zararları

Alkol Kullanımının Zararları

Başlangıçta 2 kadehin tokuşturması ile meydana gelen bir eğlence akabinde felaketlere sebep olan alkoldür.
Konuya bu sözle ile başlasak yeri olur “Bütün Kötülüklerin Anası”, içkinin doğuracağı kötülükleri felaketleri bize anlatan 3 kelimelik cümleden ibarettir. Psikolojik, Sağlık, Kültürel, din açısından ahlaksız bir zararı olduğu aşikardır. Alkol İnsanın psikolojisine zarar verdiği de aşikardır, alkol kullanan insan akabinde doğacak felaketler başka insanlara da sıçrayabiliyor, ayrıca dinler açısından da hor görülen alkol, özellikle İslam dininde açık bir şekilde Haram kılındığını fark ediyoruz, bu durum Hristiyanlık içinde geçerliliğini koruduğunu söyleye biliriz, tıpkı zinanın hem İslam’da hem de Hristiyanlıkta haram olduğu gibi. Gelelim sağlık açısından alkol konusuna, Alkol bağımlısı insanların tedavisi imkansız hale geliyor. Alkol sağlık açısından sonuç olarak ölüm ihtimalini yükselten bir beladır! Bunu göze alarak içkiyi hiç kullanmamak sağlığımız açısından bizlere büyük bir artı olacaktır.

Alkol Kullanmanın Zararları Nelerdir?
Aşırı derecede Alkol kullanmanın zararlarını sayacak olursak, aşırı alkol tüketimi az miktarda alkol tüketimi ile başlamaktadır. Nitekim bu sizin sağlığınızın da tükendiğine bir işaret olarak algılana bilir. Karaciğer, pankreasa, dolaşım sistemi, sinir sistemi, Beyinde üreme organları ve birçok sorunu beraberinde getirmektedir.

 Beynin yüzde 17 küçülmesine neden olan Alkol, Merkezi sinir sistemi ile beyne Zarar vermektedir. Unutmayın merkezi sinir sisteminiz zarar gördüğü için beyninizde yüzde 17’lik bir küçülmeye yol açabilir.

• Bellek kaybına neden olabilecek yol açabilecek aşırı alkol kullanımının olduğunu unutmayalım. Alkol tüketen bir insanın alkolü bıraksa dahi belirli bir süreye kadar hafızasında belleğinde bir kayıp söz konusu olur. Alkolü bıraktıktan sonra, belli bir zamandan sonra hafızası tekrar eskisi gibi çalıştığını fark edebilir. Yani kısacası Alkol tüketimi kısa süreli hafıza hafıza kaybına neden olabilir.

• Kalbinizin damarlarının genişlemesi, Kalp çalışma hızını yükseltir, tansiyonu yükseltir. Damar sertliği, kireçlenmelere neden olur. Nitekim alkolü az miktarda kullandığınızı var sayaca olursak, bu kalp hastalıklarına engel değildir. Alkol kalp hastalıklarına neden olur.

• Kan dolaşımı düzenini alt üst eder, sonuç olarak felç gibi hastalıklara ve ani ölümlere sebep olur.

• Belli zamanlarda Geçici olarak kan basıncı düşer, unutmayalım ki sürekli kullanımının sonucunda kan basıncı yükselir.

• Görme sinirini olumsuz etkilemektedir. Göz sulanması, bulanıklık, bozuklukları gibi ileri düzeyde düşünülecek olursak körlüğe de neden olabilir.

Kısaca sayacak olursak : Hazımsızlık, Sindirim bozukluğu, Gastrit ve kusma, Siroz ( karaciğeri yorma), Uyku bozukluğunu bozukluklarına yol açar, Böbrek hasatlıklarına yol açar (böbrek iltihapları), Akut, Kronik Pankreas iltihabı, Hamile Kadında bebeğin gelişimini bozar, Alkol kullanmayan insana nazaran, kansere yakalanma riski çok yüksek, Kan sulandırır, aklı zaafa uğratır, beyni uyuşturur, sinir hücrelerini zedeler, el titremesine neden olur, ruhi psikolojik denge bozukluğu, saldırganlık ve şiddete sebep olur ve sağlığa zarar verdiği gibi maddi kayıpları da göz önüne alırsak her türlü zararı 

Facebook Yorumları

Bu Konuyu Paylaşabilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

Top