80’li Yıllarda Gurbetçilerin Türkiye’ye Gelirken Getirdiği Mutluluk Veren 13 Hediye

  • MAYIS 2, 2021
  • 0
  • 2
80’li Yıllarda Gurbetçilerin Türkiye’ye Gelirken Getirdiği Mutluluk Veren 13 Hediye

Şimdi çoğunlukla buradan bir şeyler götürmek için geliyorlar ama o zamanlar gurbetten gelen bu hediyelerden bazılarını sizler için hatırlatıp bir nostalji yaşayalım dedik.

1. Yenmeye kıyılamayan fındıklı çikolata

Biri Almanya’dan geliyorsa mutlaka çikolata getirirdi. Getirmeyene de “Alaman çikolatası yok mu?” diye sorulurdu. Ne varsa artık bu çikolatalarda, görür görmez halay çekmeye başlardık. Anneler bu çikolata bitmesin diye her ay bir tane kırıp verirlerdi neredeyse, o kadar kıymetli!

2. Aşırı sosyetik görünen papatya özlü el kremi

Almanya’dan gelirken getirilen hediyelerin en başında yer alan el kremleri, görenlerin büyülenmesini sağlayacak çekiciliktedir. Özellikle kokusu bizim burdakilere benzemez güzellikte olan bu kremler, Almanya’nın en ucuz mağazalarında satılırdı 🙁

3. Kayınço ve bacanak için düşünülmüş Alman porno video kaseti

Bir ara herkesin dilinde dönen “Almancayı filmlerden öğrendim”in sebebi işte bu kasetler. O dönem VHS videoları hatırlarsınız. Herkesin evinde de olmazdı hatta. Almanya’da bir akrabanız varsa önce videoyu getirir, sonra da kasetleri. İşte bu da samimi bir bacanak ve kayınço hediyesi…

4. Teknoloji harikası olarak görülen mikser

Bunu alabilmeniz için birinci dereceden yakın akraba olmanız lazım. O zamana göre bize epey bir teknoloji harikası gelen bu mikser şimdilerde elbette çok basit kalıyor. Hatırlarsanız Adile Naşit filmde Kemal Sunal’a “Tarhana da yapiy mi bu?” diye soruyordu. O denli bir beklenti…

5. Yıkanırken insana kendini zengin hissettiren şampuan

Almanya’nın ekonomik marketlerinde satılan bu şampuan, hediyelik olarak Türkiye’ye çok sık giriş yapmıştır. Bizde o dönem çok fazla çeşit olmadığı için oldukça değişik geliyordu. Ne tatlı şampuandın sen Das Banyo!

6. Omza takmalık çantalı mini kaset çalar

Bunun sükseki de hiçbir şeyde yoktu yalnız. Özellikle pikniğe falan giderken koluna takıp hava atan birisini gördüyseniz mutlaka Almanya’da bir akrabası vardır. Şimdi arasanız zor bulursunuz; hepsi retro oldu.

7. Misafir gelince ikram etmelik kahve

Şampuanın ve çikolatanın yanına konulan hediyelerden biri de bu kahveler. Kalbinizi kırmak gibi olmasın ama bu kahve de Almanya’nın en ucuz marketlerinde satılıyordu. Yine de misafir gelince ikram ederseniz epey bir havanı oluyordu.

8. 36’lık film rulosu ile birlikte gelen Agfa fotoğraf makinesi

Baktıkça “Vay be, nerden nereye” diyebileceğiniz bu alet, zamanının en büyük teknolojik ürünü. Şimdi neredeyse fotoğraf makinesi bile kullanmıyoruz çünkü cep telefonlarımız var. Almanya’da yaşayan birinden en çok istenen ürünler listesinin başındadır kendisi.

9. “Bundan başkasını içemiyorum” denilen mavi bandrollü sigara

Cepten çıkartıldığı anda büyük bir şekil yapılmasını sağlayan Almanya hediyesi. Genellikle “Ooo ver bakalım bi mavi” denilerek istendiği görülmüştür.

Not: Sigara sağlığa zararlıdır!

10. Solingen marka çeyizlik meyve bıçağı

Bu bıçak setleri çok nadiren açılıp kullanılır, genellikle de anneler çocuğunun çeyizine kaldırırdı. Evinizde turuncu saplı küçük meyve bıçakları bulursanız kesin bir Almanya geçmişi vardır.

11. Kokusu tüm plajı kaplayan mis gibi güneş yağı

Yok artık, kalmadı bunlardan. Bir zamanların en güzel kokulu şeylerinden biriydi bunlar. Bitse bile şişesi atılamayan, burnun dibine sokularak koklanan harika bir hediyeydi.

12. Kenarı tüylü Alman şapkası

static—bamtar.app-hosted.com

Genellikle bunu Almanya’dan gelen akraba takar. Siz de sanırsınız ki Almanya’da herkes öyle dolaşıyor. Eğer kendisi bir hediye getirmeyi unuttuysa bu şapkayı da size hatıra olarak bırakabilirdi.

13. Asla kullanmaya kıyılamayan makyaj seti

Genellikle annelerimize gelen bu hediye, kız çocukları için bir oyun unsuruydu. Kullanma teşebbüsü ise anneden gelen bir sağ terlik atağı ile son bulurdu. 20 yıl kullanılmayıp öylece duran makyaj setleri var.

Ne zamanlardı ama…Siz o dönemde bu hediyelerden almış mıydınız?

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.